Toluna Güvenilir mi? Tarafsız Yorumlar

Günümüzde dünya çapında milyonlarca kişi online anketleri doldurarak para kazanmaktadır. Ücretsiz kaydolabileceğiniz, ödüllü anketler alabileceğiniz ve para kazanabileceğiniz birkaç anket sitesi vardır. Dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren ve Türkiye’de de popüler bir anket sitesi, Toluna’dır.

Ancak Toluna hakkında birçok endişe var. Siz de Tolunanın güvenilir mi yoksa aldatmaca mı olduğunu, ne kadar ödediğini ve koşulları bilmek isteyebilirsiniz.

Toluna’yı daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için kişisel deneyime ve araştırmaya dayalı olarak bu tarafsız incelemeyi sunuyorum.

Toluna Güvenilir mi?

Evet öyle. Toluna gerçekten ödüllü anketler sunan güvenilir bir web sitesidir.

Ancak Toluna’nın merkez ofislerinin nerede olduğu konusunda bazı şüpheler var. Örneğin, Toluna’nın LinkedIn profili, şirketin genel merkezinin Fransa’da bulunduğunu söylüyor.

Google’da yapılan bir başka arama Toluna’nın İngiltere’deki merkezini gösteriyor.

Toluna’nın web sitesinde, şirketin ITWP Acquisitions Ltd’ye ait olduğu belirtiliyor.

Dolayısıyla, merkez konumlardaki tutarsızlık, Toluna’nın farklı ülkelerde yasal bir varlık olarak kayıtlı olmasından kaynaklanabilir. Sonuçta online anketler söz konusu olduğunda dünya çapında marka olmuş bir şirketten bahsediyoruz.

Toluna Üyeleri

Toluna, online anket topluluğu olarak 23 milyona yakın üyesi olduğunu iddia ediyor.

Bu iddiaları bağımsız olarak doğrulayamıyorum, fakat bu iddialar doğru olabilir çünkü ödüllü anketler günümüzde çok popüler.

Ancak, bu sayıların tamamen gösterge olduğunu da hatırlamanız gerekir: uykuda ve aktif olmayan üyeleri de içerirler.

Toluna aleyhindeki davalar

İnternette yaptığım araştırma, Toluna hakkında eski veya devam eden davalar bulamadı. Ancak, mahkeme tarafından reddedilen bir davadan bahsedilmiş ve daha fazla ayrıntı mevcut değil.

Ancak bu, Toluna’ya karşı dünyanın hiçbir yerinde dava olmadığı anlamına gelmez.

Sadece avukatların web siteleri veya çeşitli Amerikan eyaletlerinin hukuk departmanları tarafından internette gösterilen davalardan bahsediyorum.

Toluna’ya karşı hiçbir vakanın görülmemesi gerçeği bana şirketin güvenilir olduğu konusunda adil bir izlenim bırakıyor. Aslında, birçok yasal şirket, kazançların ödenmemesi veya tüketicileri yanıltıcı konular nedeniyle mahkemelere götürülmüştür. Fakat Toluna hakkında bir şikayet dosyası yok.

Toluna Üyeliği

Toluna hakkında gayri meşru veya hukuka aykırı bir şey bulamadığımdan, web sitesinin nasıl çalıştığını ve faydalarınızın neler olduğunu inceleyelim.

Toluna’ya kaydolmak ücretsiz ve basittir.

Tek ihtiyacınız olan geçerli bir e-posta kimliği.

Adınızı ve geçerli e-posta kimliğinizi girerek ilk adımı tamamladıktan sonra Toluna, e-postanızı doğrulamak için bir bağlantı gönderir.

Doğrulama bağlantısını tıkladığınızda, hesabınız için benzersiz bir kullanıcı kimliği ve şifre oluşturabilirsiniz.

Şehriniz ve posta kodu gibi hayati detaylar vermeyi unutmayın. Bu, Toluna’nın size özel anketler göndermesine yardımcı olur.

Ayrıca doğru yaşınızı girin. Yaş grubunuzdaki kişileri gerektiren anketler alabilirsiniz.

Gerekli bilgileri girdikten sonra, Toluna kontrol panelinizi görüntüler.

Bu kontrol panelinde çeşitli anketler bulacaksınız.

Kazanabileceğiniz puan sayısı her anket başlığı altında görüntülenir.

Başlamadan önce Toluna, anketin ne hakkında olduğunu ve bitirmek için yaklaşık sürenizi bildiren bir bildirim göreceksiniz.

Kazandığınız puanlar kontrol panelinizin sağ tarafında gösterilir.

Birkaç saniye içinde yanıtlanabilecek görüş anketlerini de göreceksiniz. Bu anketler yalnızca tek bir cevap gerektirir.

Toluna ayrıca Android tabanlı akıllı telefonlar için Google Play’den veya iPhone için App Store’dan indirilebilen bir mobil uygulamaya da sahiptir .

Yukarıdaki gerçekler açıkça Toluna’nın bir aldatmaca olmadığını göstermektedir. Bu nedenle, bu incelemenin ne hakkında olduğunu sorabilirsiniz.

Bu gerçeklere rağmen, Toluna için tüm yorumlar iyi değil. Web sitesi gerçek ve yasal ama bilmeniz gereken gizli ayrıntılar var.

Toluna ile ilgili şikayetler

Bu incelemenin nedeni, Toluna için ödüllü anketler yaparken karşılaşabileceğiniz birkaç sorundan bahsetmek.

Burada onları tek tek listeleyeceğim.

Toluna şikayet 1: Çabaların İsrafı

Toluna için online anketler yaparken bulduğum en büyük sorun bu. ‘Yaşam Tarzı’ kategorisinde listelenen 2.500 puan vaat eden bir anket için bir bağlantıyı tıkladım.

Ankete başladıktan sonra yaklaşık beş ile altı dakika geçirdikten sonra Toluna, profilimin ihtiyaçlarına uygun olmadığını bildirdi.

Toluna veya online anket için ödeme yapan şirket, zamanımı harcadıktan sonra beni diskalifiye etti ve herhangi bir neden belirtmedi.

Toluna şikayet 2: Önceden Uyarı Yok

Bulduğum ikinci en büyük sorun alakasız anketlerdi. Bu kez ‘Alışveriş’ kategorisi altında 2.000 puanlık bir ankete katıldım.

Yaklaşık üç dakika harcadıktan sonra, bulunduğum yerden değil, başka bir şehirden katılımcılara ihtiyaç duydukları söylendi. Zamanımı boşa harcarken, Toluna çabalarım için tek bir ücretsiz puan sunmak için uğraşmadı.

Toluna, daha en baştan anketin şehrim için uygun olmadığını bildirmek için uğraşmadı. Bilgisayarımı çalıştırmak için internet bağlantısı ve elektriğe de para harcadığım için bu çok haksızlık .

Toluna şikayet 3: Alakasız Anket

‘Yaşam Tarzı’ kategorisi altında 2.500 puanlık bir başka ankette yaş, cinsiyet ve yer gibi detaylar soruldu.

Gelirim, hane halkı ve belirli bir kelimenin tanımı ile ilgili soruları cevaplamak için beş ila yedi dakika harcadım. Bu soruları başarıyla tamamladıktan sonra, Toluna ruj seçimlerimi sormaya başladı.

Bu benim favori ruj markamı ve her yıl bu ürüne ne kadar para harcadığımı içeriyordu. Erkek olarak asla ruj kullanmam.

Toluna’nın, anketin başında erkek olduğunu belirtmesine rağmen, bu tür sorular sormasını garip buldum.

Toluna şikayet 4: Süresi Dolmuş Anketler

Bu, Toluna’nın üyelerine çok haksızlık yaptığı başka bir alandır. Bir ankete tıkladım ve 30 dakika boyunca harcadıktan sonra başarıyla tamamladım.

Anketin sonunda Toluna, diğer üyelerin maksimum cevap sayısına ulaşıldığını ve cevaplarımın kabul edilmediğini belirten bir mesaj attı.

Yine, Toluna, dikkatsizlikleri nedeniyle zamanımı, paramı ve çabamı telafi etmek için hiçbir şey yapmadı.

Toluna şikayet 5: Biraz Farklı İnsanlar

Halihazırda Toluna üyesiyseniz veya üye olmak istiyorsanız, ‘Biraz Farklı İnsanlar’ olarak adlandırılan bir şeye dikkat edin. Bu, Toluna’nın sizi çok çekici bir ankete çekeceği anlamına gelir .

İki veya üç soruyu cevapladıktan sonra, Toluna ‘Biraz Farklı İnsanlar’ aradıklarını söyleyen bir mesaj yanıp sönecektir. Neyin biraz farklı olduğuna dair bir tanım yoktur.

Burada da Toluna, boşa harcadığınız çaba için bir iki puan ödeyerek sizi aldatıyor.

Toluna şikayet 6: Belirsiz Ödül Politikası

Toluna size nasıl ödeme yapar ve ne kadar para alacağınıza karar verirken de çok net değildir. Bulgularımı doğrulayan çok sayıda makale ve kullanıcı yorumu var.

Bazı kullanıcılar Toluna’dan sadece 5 dolar almak için 20.000 puan gerektirdiğinden şikayet ediyor. Diğer benzer ve iyi tanınan online anket sitelerinin sunduklarını karşılaştırırsanız, bu çok düşük bir ödemedir.

Ayrıca, Toluna’daki birçok puan hesabınıza hemen yansıtılmaz. Bazen kazandığınız puanların kontrol panelinizde gösterilmesi günler sürebilir.

Bu Toluna için çok yaygın bir sorundur. Sonuç olarak, Toluna’dan nakit veya alışveriş kuponları almak için daha uzun süre beklemek zorunda kalacaksınız.

Toluna’daki Diğer Kazanç Fırsatları

Toluna ayrıca para kazanmanın başka yollarını da sunuyor. Bunlar, web sitelerinde ilginç içerikler yayınlayarak veya sorular sorarak ve Facebook’ta Toluna bağlantısını paylaşarak .

Toluna’nın ayrıca akrabalarınızı ve arkadaşlarınızı üye olarak katılmaya davet ettiğiniz bir tavsiye programı vardır. Ancak tüm bu durumlarda, aldığınız puanların sayısı çok düşüktür.

Ayrıca bu puanları almak için uzun süre beklemek zorunda kalacaksınız.

Toluna’nın üyeleri tarafından gönderilen şikayetlere cevap vermediği şikayetleri de var.

Sonuç olarak

Sonuca varmadan önce, Toluna’nın yüzde 100 yasal bir operasyon olduğunu vurgulayacağım. Ancak, online anketleri ve diğer görevleri tamamlamanın ödülleri zayıftır.

Başka yerlerde kolayca daha iyi seçenekler bulabilirsiniz. Toluna’da harcadığınız zaman ve çaba size diğer web sitelerinde iki kat veya daha fazla kazandırabilir.

Ayrıca, mobil uygulamalarından online görevler yapmak size çok puan kazandırmaz. Toluna uygulamasında online anketler ve başka işler yapmak için iki saat harcasanız bile, herhangi bir şey almanız iki ay sürebilir.

Toluna’nın yeterli puanınız varsa katılabileceğiniz bir çekiliş programı var. Çekilişlere katılarak kazançlarınızı da kaybedebilirsiniz.

Umarım Toluna incelemesini beğenirsiniz ve Toluna ile çalışmak isteyip istemediğinizi açıklarsınız.

8 Yorum

 1. yeezy demiş ki:

  I have to express some thanks to you for rescuing me from this particular trouble. Right after searching through the world wide web and obtaining concepts which were not powerful, I believed my life was well over. Living without the answers to the problems you’ve fixed by means of your main review is a critical case, as well as the kind that could have badly affected my career if I hadn’t noticed the blog. Your own mastery and kindness in touching the whole thing was helpful. I’m not sure what I would’ve done if I had not come upon such a step like this. I’m able to at this moment relish my future. Thanks for your time very much for the expert and results-oriented help. I won’t hesitate to endorse your site to any person who desires assistance on this area.

  15 Ağustos 2020
  Yanıtla
 2. yeezy 500 demiş ki:

  I truly wanted to develop a remark to be able to say thanks to you for all the stunning techniques you are writing on this site. My incredibly long internet research has finally been honored with professional tips to write about with my classmates and friends. I would say that most of us visitors actually are undeniably lucky to be in a superb network with so many awesome individuals with insightful suggestions. I feel pretty privileged to have encountered the web pages and look forward to so many more pleasurable minutes reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

  18 Ağustos 2020
  Yanıtla
 3. jordan shoes demiş ki:

  I want to express thanks to this writer for rescuing me from this problem. As a result of surfing throughout the search engines and coming across principles which were not productive, I was thinking my life was done. Living without the presence of approaches to the problems you’ve solved as a result of your good post is a crucial case, and the ones that could have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t discovered your blog post. Your personal know-how and kindness in dealing with all the things was excellent. I’m not sure what I would’ve done if I had not come across such a step like this. I am able to now look forward to my future. Thanks so much for your reliable and result oriented guide. I will not think twice to suggest your blog to any individual who requires guide about this subject matter.

  20 Ağustos 2020
  Yanıtla
 4. pg 1 demiş ki:

  My wife and i have been very peaceful that Ervin managed to carry out his inquiry out of the precious recommendations he obtained while using the web page. It’s not at all simplistic to just continually be making a gift of steps which often other people might have been making money from. And we fully understand we’ve got you to give thanks to because of that. The type of explanations you made, the straightforward website navigation, the relationships you make it easier to foster – it’s all exceptional, and it is making our son and us do think this subject matter is cool, which is certainly exceedingly indispensable. Thanks for the whole thing!

  23 Ağustos 2020
  Yanıtla
 5. goyard handbags demiş ki:

  I intended to compose you one little word in order to say thank you again regarding the great basics you have provided in this case. This is really incredibly open-handed of people like you in giving without restraint exactly what numerous people could have marketed as an electronic book to end up making some dough for themselves, notably now that you might well have done it in case you considered necessary. The tips as well worked to be a good way to be certain that some people have the identical eagerness much like my own to realize a little more on the topic of this problem. I know there are many more pleasant periods ahead for those who scan your blog.

  25 Ağustos 2020
  Yanıtla
 6. surpreme demiş ki:

  Thanks so much for providing individuals with remarkably breathtaking possiblity to read in detail from this blog. It’s always so awesome and as well , jam-packed with amusement for me and my office friends to search the blog at minimum three times in 7 days to read through the newest things you will have. Not to mention, I’m actually motivated for the astonishing hints you serve. Selected 1 ideas in this posting are indeed the most suitable we have had.

  27 Ağustos 2020
  Yanıtla
 7. kevin durant shoes demiş ki:

  I would like to point out my gratitude for your generosity for those individuals that really want assistance with this important theme. Your special dedication to getting the solution all through came to be especially insightful and has in most cases empowered men and women much like me to reach their goals. This valuable publication can mean so much a person like me and far more to my office colleagues. Regards; from each one of us.

  29 Ağustos 2020
  Yanıtla
 8. lebron shoes demiş ki:

  A lot of thanks for each of your work on this site. Betty enjoys going through investigations and it’s really obvious why. I learn all concerning the powerful method you provide effective items on your website and therefore invigorate contribution from visitors about this area of interest while our girl is learning a great deal. Take advantage of the rest of the new year. You are always conducting a powerful job.

  31 Ağustos 2020
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir