Facebook Nasıl Para Kazanıyor? – 8 Şaşırtıcı Gerçek

Facebook para kazanıyor. Elbette bu yadsınamaz bir gerçektir. Dünyanın en büyük ve ücretsiz sosyal ağ platformu Facebook, her ülkede faaliyet gösteriyor.

Ve bu da paraya mal oluyor.

Ama Facebook’un nasıl para kazandığını hiç merak ettiniz mi?

Bizim gibi kullanıcılara bu kadar mükemmel, dünya çapında bir platformu nasıl tamamen ücretsiz sunabilir? Facebook’un işletme maliyetlerini nasıl karşıladığını ve nasıl para kazandığını düşündünüz mü?

Dünya çapındaki yatırımcılar neden portföyleri için Facebook hisseleri satın almayı düşünüyor? Ya da Facebook’un kurucusu Zuckerberg’i dünyanın en zengin 10 kişisinden biri yapan nedir?

Facebook Gerçekler ve Rakamlar

Facebook gelirleri, 2018’in sonunda şaşırtıcı bir şekilde 55 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şubat 2019’a kadar, Facebook hissesi piyasa koşulları ve diğer nedenlerden dolayı yaklaşık yüzde 5’lik bir düşüşe rağmen hisse başına yaklaşık 165 Dolar’dan işlem görüyordu.

Facebook, 2018 için dünyanın en değerli şirketleri arasında Fortune 500 listesinde 75. sırada yer alıyor.

Mark Zuckerberg’in kişisel net değeri 55 milyar doların çok üzerindedir ve bu onu dünyanın en zengin 10 kişisinden biri yapmaktadır.

Bu nedenle, bu kafa karıştırıcı rakamlar şaşırtıcıysa, Facebook’un her yıl birkaç milyar dolar daha nasıl kazandığını bilmek isteyebilirsiniz.

Burada Facebook’un nasıl para kazandığının bazı yollarına bakıyoruz.

Facebook Nasıl Para Kazanıyor?

İşte Facebook’un nasıl para kazandığının bilinen bazı yolları. Bir Facebook kullanıcısıysanız, bazıları çekici görünmeyebilir. Ancak, bunlar Facebook Kurucusu, Mark Zuckerberg ve diğer güvenilir kaynaklar tarafından açıklanan gerçeklerdir.

Reklam, Facebook için en büyük gelir kaynağıdır. En son istatistiklere göre, dünya çapında altı milyondan fazla reklamvereni var ve sayı giderek artıyor.

Facebook Business özellikle girişimciler, küçük işletmeler ve dünya çapında maksimum sayıda kişiye ulaşmak isteyen şirketler içindir.

Bu özellik, anında reklam oluşturmanıza ve Facebook veya desteklenen uygulamalarında yayın göndermenize olanak tanır. Facebook bu reklamların bazıları için bir ücret alıyor.

1. Facebook Kişisel Verilerinizi Kullanıyor

Evet öyle. Facebook gerçekten kişisel verilerinizi para kazanmak için kullanır. Bu bilgi, Nisan 2018’de ABD Senatosu Ticaret ve Yargı Komiteleri sırasında kurucusu Zuckerberg’den geldi.

Zuckerberg, Facebook’un Cambridge Analytica veri sızıntısı skandalı sonrası kullanıcı verileriyle neler yaptığını ifade etmek zorunda kaldı.

Zuckerberg’in kendi sözleriyle, reklamverenler belirli türdeki Facebook kullanıcılarını hedef seçebilir. Facebook daha sonra reklamlarını bu kullanıcılara hedefliyor. Reklamveren, bu hedefli reklam için Facebook’a ödeme yapar.

Facebook’un kullanıcı verilerini reklamverenlere sattığını inkar eden Zuckerberg, şirketinin reklamlarının yalnızca belirli hedeflenen kitlelere ulaşmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

Facebook bu kullanıcıları nasıl tanımlar? Tabii ki, paylaştıklarınızı, Facebook arkadaşlarınızın profillerini, coğrafi konumunuzu ve çok daha fazlasını takip ederek.

Yayınlarınızı izleyen insanlar yok: Bunun yerine Facebook, Facebook profilinize sızan robotları, botları veya tarayıcıları kullanıyor.

İçeri girdikten sonra sizi Facebook üzerinden hedeflemek isteyen reklamverenlerle ilgili bilgileri toplar ve depolarlar.

2. Dinamik Reklamlar / Self Servis Reklamlar

Dinamik Reklamlar Facebook’ta bir özelliktir. Reklamverenlerin cinsiyet, yer, beğeniler, dini eğilimler, yaş ve profilinizin diğer özelliklerine göre içerik oluşturmasına olanak tanır.

Ticari kullanıcıların Facebook profillerinizde reklam oluşturabileceği ve yayınlayabileceği Facebook Business’ın bir parçasıdır. Bu özelliğe Self Servis Reklam da denir.

Ayrıca, Dinamik Reklamlar, reklamverenlerin size ürün veya hizmetlerinin tam bir broşürünü göndermelerine de olanak tanır. Bu reklamı tıkladığınızda, reklamveren PDF veya diğer biçimlerde broşür indirmek için bir olanak sunar.

Facebook’un Dinamik Reklamlardan ne kadar para kazandığına dair kesin ayrıntılar bilinmiyor.

3. Facebook Kitle Ağları

Bu, video geliştiricileri ve reklamverenler için Facebook’ta nispeten yeni bir özelliktir. Bizim gibi kullanıcılara canlı videolar ve kayıtlar yayınlamalarını sağlar. Videoların türüne tekrar kullanıcı profili ayrıntılarınız karar verir.

Facebook Kitle Ağları, şirketlerin videolarından para kazanmalarına da olanak tanır. Bir kitleye canlı video veya kayıt satabilir ve reklamverenler veya ücretli içerik aracılığıyla para kazanabilirler.

Bu gelirin bir kısmını Facebook kedisine ayırıyor. Facebook Audience Networks dünya çapında hızla ilerlerken, Facebook için önemli bir gelir kaynağıdır.

4. WhatsApp

Facebook, 2014 yılında ciddi bir miktar ödeme yaparak popüler bir anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ı satın aldı. WhatsApp, Nisan 2018’e kadar Facebook için bazı gelirler elde ediyordu.

Bu gelirler henüz toparlanmamasına rağmen, endüstri uzmanları WhatsApp’ın Facebook kasalarına büyük katkıda bulunacağına inanıyor.

WhatsApp’ın ana gücü, reklamverenler tarafından çok aranan bir özellik olan anlık mesajlaşmadır. Anlık multimedya mesajlarına ve dosya gönderilmesine izin verir.

Singapur Havayolları şimdiden Facebook ve WhatsApp ile anlaştı. Bu anlaşma kapsamında Singapore Airlines, Facebook Messenger ve WhatsApp’ta kayıtlı kullanıcılara uçuş bilgileri, kalkışlar ve diğer ayrıntılar hakkında gerçek zamanlı güncellemeler sunuyor.

WhatsApp, 2018’in ortasından beri Hindistan Ulusal Payments Corporation (NCPI) tarafından işletilen Birleşik Ödemeler Arayüzü ile bir anlaşma yapıyor. Bu anlaşma kapsamında, Hindistan’daki WhatsApp kullanıcıları UPI sistemini kullanarak para gönderip alabilirler .

WhatsApp aracılığıyla para göndermek, gelirini artırmak için Facebook tarafından dünya çapında pazarlanması muhtemel bir özelliktir.

5. Instagram

Facebook ayrıca Instagram’a da sahip. Instagram, fotoğraf ve video paylaşım ağı, Aralık 2018 sonuna kadar 7 milyar doları aşan gelir kaydetti .

Bir milyardan fazla Aylık Aktif Kullanıcısı vardır. Instagram, Facebook için önemli bir gelir kaynağı olarak hızla ortaya çıkıyor.

Bir milyardan fazla abonesi olan Instagram, içerik yayınlaması için reklamverenleri çekmeye devam ediyor. Bu reklamlar için Instagram’a ödeme yaparak Facebook gelirlerine katkıda bulunuyorlar.

Instagram ayrıca profesyonellere ve işletmelere yönelik diğer varyantlara da sahiptir.

6. Facebook’taki oyunlar

Farmville ve diğerleri gibi oyunları Facebook’ta oynamayı sever misin? O zaman Facebook’a para kazanmasında da yardımcı oluyorsun. Nasıl? En son sürümlerini popülerleştirmek isteyen çoğu geliştirici, oyunu Facebook üzerinden sunuyor.

Ve neden olmasın? 2,5 milyardan fazla Aylık Ortalama Kullanıcısı ile Facebook, oyunu test etmek ve popülerleştirmek için ideal bir ortam sunuyor.

Büyük geliştiriciler, oyunu bizim gibi kullanıcılara sunmak için Facebook’a ödeme yapıyor. Oyunu ne kadar tanıtmak istediklerine bağlı olarak, Facebook bir ücret alır.

7. Facebook Messenger

Facebook Messenger, Facebook’un para kazanma yollarından biri. Son tahminlere göre iki milyardan fazla kullanıcıya sahip.

Facebook Messenger artık aktif bir şekilde Facebook tarafından şirketlere çekici bir reklam aracı olarak tanıtılıyor . Messenger akıllı telefon tabanlı bir uygulamadır. Facebook, mobil kullanıcıların yüzde 78’inden fazlasının Aralık 2018’in sonuna kadar bu uygulamayı kullanacağını tahmin ediyor.

Ayrıca, reklamverenler de mesajlarını ve reklamlarını hızla artan akıllı telefon kullanıcı kitlesine ulaştırmak için Facebook Messenger’ı izliyor .

Facebook, şirketleri Facebook Messenger’da reklam vermek için ücretlendirirken, reklamverenlerin sözlerini yaymak için kullanabileceği bir dizi ücretsiz avantaj da sağlar.

Daha? Facebook Messenger artık anında nakit gönderme ve alma olanağı sunuyor. Bu, hükümetin yurt dışından para transferini kısıtladığı veya izlediği bazı ülkeler dışında, şu anda dünya çapında mevcuttur.

8. Facebook Pazarlama Danışmanı

Facebook, dünyanın bu en büyük sosyal medya platformunda pazarlama üzerine kurslar yürütmek isteyen girişimcilere bir seri sunuyor. Dünyadaki girişimcilere açıktır.

Bir Facebook Pazarlama Danışmanı olmak için, Facebook Business’a online kaydolmanız gerekir.

Bir Facebook Pazarlama Danışmanı genellikle müşteriler için Facebook pazarlama tekniklerini en üst düzeye çıkarabilen bir uzmandır.

Bu ücretli bir derstir. Facebook Pazarlama Danışmanı öğrencilerden bir ücret alırken, Facebook hizmeti sağlamak için küçük bir ücret almaktadır.

Sonuç

Geçmişte Facebook, uygulama geliştiricilerinin kullanıcı verilerine erişmesine izin vermekle suçlanıyordu. Bu Cambridge Analytica gibi skandallara yol açtı.

Ayrıca, Facebook’un belirli kullanıcıları hedefleyerek seçimleri lehine siyasi partilerden para aldığına yönelik suçlamalar da var.

Facebook bu suçlamaları reddetmeye devam ediyor. Ancak, Facebook’un verdiğiniz kişisel bilgileri kesinlikle kullandığı bilinen bir gerçektir.

Öte yandan, Facebook’un operasyonları için gelir üretmesi gerekiyor. Şirket ayrıca tüm dünyaya yayılmış hissedarlarından da sorumludur.

Böylece Facebook, gelirini artırmak için daha yeni yollar bulmaya devam edecek.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir